Kategoriler
İşlemci Tavsiyeleri

İşlemci Sıcaklığı Ölçme Nasıl Olur?

İşlemci Sıcaklığı Ölçme Nasıl Olur?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber işlemci özellikleri de oldukça gelişti. İşlemciler geliştikçe de aralarındaki rekabet ortamı iyice kızıştı. Birbirlerini geçmek için sürekli daha iyisini yapmaya çalıştılar. İnternet üzerinde en iyi işlemci sıralaması gibi birçok yazıya illaki denk gelmişsinizdir. Hatta sitemizde de amd işlemci sıralaması ve intel işlemci sıralaması gibi birçok yazı vardır. Bunlar tamamen bu iki büyük firmanın ezeli rekabetinden kaynaklanmaktadır. Neyse konudan fazla uzaklaşmadan bu yazımızda nelerden bahsedeceğimizden söz edeyim. Bu yazımızda, işlemci sıcaklığı, işlemci sıcaklığı ölçme ve bilgisayar işlemci öğrenme konularından bahsedeceğim.

CPU Sıcaklığı Nedir?

CPU sıcaklığı, tam anlamıyla işlemcinin ısısı demektir. Eğer işlemci fazla ısınırsa, bilgisayarda donmalar ve yavaşlamalar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için zaten işlemci soğutucuları mevcuttur. Eğer işlemci soğutucunuz yeterli değilse daha iyi bir işlemci soğutucuya geçmeniz hem bilgisayar performansınızı hem de kullanıcı deneyiminizi yükseltecektir. Ayrıca işlemcinizin de ömrünü arttıracaktır.
islemci-sicakligi-olcme

CPU Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

CPU sıcaklığı ölçmek çok basit bir konudur. Ancak basit bir konu olmasının dışında CPU sıcaklığı yani işlemci sıcaklığı her zaman önemli bir durum olmuştur. Eğer cpu sıcaklığı kontrol altında tutulamazsa, işlemcinin yanmasına kadar bir serüven başınıza gelebilir.

 • İşlemci sıcaklığı ölçmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz;
 • BİOS’a girip işlemci durumu ve işlemci fanları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • İnternetten “Core Temp” uygulamasını indirerek işlemci sıcaklığı ölçebilirsiniz. Programı indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.
 • Yine internetten “CPU Thermometer” programını indirerek işlemci sıcaklığı ölçebilirsiniz.

bilgisayar-islemci-olcme

Bilgisayar İşlemci Öğrenme Nasıl Olur?

Bilgisayarda işlemcinizi öğrenmek için basit birkaç yol vardır. Biz sizler için bunları aşağıda listeledik.

 • Arama bölümüne “dxdiag” yazarak bilgisayarınızla ilgili bütün detayları öğrenebilirsiniz.
 • Bilgisayarım bölümünden aygıt yöneticisine ulaşarak bilgisayarınızla ilgili detaylara erişebilirsiniz.
 • Bilgisayar açılırken “del” tuşuna basarak BİOS içerisine girip bu bölümden bilgisayar işlemci öğrenme işlemini yapabilirsiniz.
 • İnternetten CPU-Z programını indirerek işlemcinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu program sayesinde RAM hızlarınızın bilgisine kadar ulaşabilirsiniz.
 • Eğer dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız veya hazır bir kasa aldıysanız, bunun modelini internete yazarak bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Kategoriler
İşlemci Tavsiyeleri

2019 Yılı İşlemci Sıralaması

Her sene olduğu gibi bu senede işlemci sıralaması konusunda piyasa netleşmeye başladı. 2017 yılına kadar yaklaşık 15 sene boyunca piyasaya hükmeden Intel firması, 2017 yılından sonra tahtında sallantıya uğramıştı. Bunun en büyük sebebi AMD firmasının çıkardığı Ryzen serisi işlemcilerdi. Özellikle fiyat performans anlamında çok başarılı işler çıkartan Ryzen işlemciler, Twitch ve Youtube yayıncılarının bilgisayarlarında bu mimarili işlemcileri kullanmasıyla beraber popülerleşmişti. Bizde sizler için genel sıralamalarla ilgili bir yazı oluşturduk. Bu yazıda intel işlemci sıralaması ve amd işlemci sıralaması olarak ayrı ayrı bir sıralama olmayacak. Genel anlamda sıralamalarını inceleyeceğiz.

İşlemci Sıralaması Nasıl?

Öncelikle bu işlemci sıralamalarının kullanıcı puanlarıyla oluştuğunu söyleyelim. Genellikle kullanıcı puanlarıyla oluşan sıralamalarda, fiyat performans anlamında iyi olan işlemcilerin daha üst sıralarda yer edindiğini söyleyelim. Peki, 2019 yılı işlemci sıralaması nasıl?
Listenin başında tabi ki yeni çıkan Intel Core i9-9960X @ 3.10GHz var. Bu işlemci Intel’in son amiral gemisi diyebiliriz. Fiyatı maalesef çok pahalı olan bu işlemcinin çok tercih edileceğini düşünmüyorum.
Listenin ikinci sırasında AMD Ryzen Threadripper 2950X işlemcisine yer verdik. Fiyat performans anlamında iyi işler çıkardığını düşündüğüm bir işlemcidir.
Listenin üçüncü sırasında AMD Ryzen Threadripper 1950X işlemcisine yer verdik. Yine arada i9 işlemcilere de yer verilebilir fakat fiyatlandırma konusu yine bizi engelliyor.
Listenin dördüncü sırasında Intel Core i9-7900X @ 3.30GHz işlemcisine yer verdik. Fiyatı yine yüksek sayılabilir fakat oldukça başarılı bir işlemci.
Listenin beşinci sırasında artık daha hesaplı sistemlere yöneldik ve bu sırayı AMD Ryzen 7 2700X işlemcisine verdik. Gerçekten ülkemizde de çoğu yayıncı tarafından tercih edilen çok başarılı bir işlemcidir.
Listenin altıncı sırasında yine daha hesaplı olan AMD Ryzen 7 1700 işlemcisine yer veriyoruz. Orta düzey ve üst düzey oyuncu bilgisayarlarında tercih edilebilir.
Listenin yedinci sırasında bir Intel işlemciye yer veriyoruz ve sıralamaya Intel Core i7-8750H @ 2.20GHz işlemcisini ekliyoruz. Fiyat anlamında orta düzeyde bir fiyat performans ikilemine sahip diyebiliriz.
Listenin sekizinci sırasında bir Caby Lake işlemciye yer veriyoruz ve sıralamaya Intel Core i5-8400 @ 2.80GHz işlemcisini ekliyoruz.
Listenin dokuzuncu sırasını bir yaşlı kurt adama emanet ediyoruz ve sıralamaya Intel Core i7-4790K @ 4.00GHz işlemcisini ekliyoruz. Bu işlemciyi güncel sistem kurmak isteyenler tercih etmesin.
Listenin onuncu sırasında çok tercih edilen Intel Core i7-6700K @ 4.00GHz işlemcisine yer veriyoruz. Çıktığı dönemde en çok satan i7 işlemcilerin başında geliyordu.

Kategoriler
İşlemci Nedir

İşlemci Nedir?

Bilgisayarlar uzun yıllardır hayatımızın içindeler. Hatta artık öyle bir hale geldi ki, akıllı tabletleri ve telefonları elimizden düşürmüyoruz. Peki, Sürekli kullandığımız bu cihazların beyni olan işlemciler hakkında bilgi sahibi misiniz?  İşlemci nedir biliyor musunuz?

İşlemci Nedir?

Aslında sitemizde detaylı bir şekilde işlemciyi ve yapısını anlatmıştık. Yani daha önce işlemci nedir sorusunun cevabını vermiştik. Fakat diğer yazımız fazlasıyla teknik bilgi içerdiği için bazı kullanıcılarımız anlamakta güçlük çekmiş. Bizde bu yazımızda işlemci nedir sorusunu daha temel ve basit şekilde anlatacağız.
İşlemci bütün bilgisayar, telefon ve tabletlerin beynidir. Aklınıza gelebilecek her türlü cihazın temelini oluşturmaktadır. İşlemcisi bozulan bir bilgisayar, telefon yada tablet hiç bir şekilde çalışmaz. Hatta bilgisayarlardan örnek vermek gerekirse, bilgisayarın düğmesine bastığınızda fanlar dışında çalışan hiç bir mekanizma olmayacaktır. Aynı şekilde işlemcisi bozulan bir telefon, hiç bir şekilde kullanılamayacaktır. Yazdıklarımızdan da anlayabileceğiniz üzerine, işlemciler bütün temel işlemleri yöneten merkezdir ve cihaz için hayati derecede önemlidir.

En İyi İşlemci Nedir?

Aslında en iyi işlemci muhabbeti son yıllarda ortaya çıkmış bir kavramdır. Teknolojinin bu kadar gelişmesiyle beraber doğal olarak işlemci firmalarının çıkarttığı işlemciler de gelişti. Yani işlemciler konusunda tercih yapmak zorlaştı ve insanlar artık işlemci karşılaştırma olaylarına girmeye başladı. Oyunların ve bazı testlerinin sonucunda işlemcilere belirli puanlar verildi ve işlemci karşılaştırma kıstası olarak bu puanlar kullanılmaya başladı. Yabancı forumlarda cpu benchmark kavramı olarak geçen bu olaylar, ülkemizde de oldukça yaygınlaştı. Özellikle arama motorlarına en iyi işlemci, işlemci sıralaması gibi birçok kavram yazıldı ve arandı.

AMD vs Intel?

Bu yıllardır tartışılan konulardan en büyüğü diyebiliriz. AMD mi Intel mi denildiğinde artık birçok farklı kavramı tartışmak gerekiyor. Bu kavramların içerisinde oyun performansları, render performansları, tek çekirdek performansları ve sanal çekirdek performansları gibi birçok kavram giriyor. Ama genellikle pazar payının büyük bölümünü Intel yıllardır elinde bulunduruyor. AMD yeni yeni zen mimarili işlemciler sayesinde piyasada sözünü geçirmeye başladı diyebiliriz.

Kategoriler
İşlemci Nedir

İşlemci Mimarisi Nedir?

“İşlemci Nedir” başlığı altında tartışılacak konulardan biri olan işlemci mimarisinin öneminden bahsedeceğim.
İşlemcileri mimarilerine göre değerlendirecek olursak CISC ve RISC işlemciler olarak ikiye ayırabiliriz.

1. CISC (Complex Instruction Set Computer) Mimarisi:

1965 yılları ile 1975 yılları arasında üretilmeye başlanan bu mimari, programlanma yönü kolay ve aynı zamanda oldukça etkin bellek kullanımını destekleyen bir ürünüdür. Bu mimaride işlemci çok daha fazla karmaşık hale dönüşmekte ancak üzerinde çalışacak programları daha basit hale getirmektedir. En dikkat çekici özelliği ise karmaşık yapıları diğer işlemci mimarilerine göre çok kolay ayırabilmesidir. Bu sebepten ötürü bellek tasarrufu sağlanır.
Genelde çok fazla karmaşık komut içeren bilgisayarlarda CISC mimarisi kullanılır ve daha az bellek gerektiren sistemlerde tercih edilir.

2. RISC (Reduced Instruction Set Computer) Mimarisi:

CISC mimarileri oldukça karmaşık yapıdadır. Daha basit ve kullanımı kolay bir işlemci mimarisine ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle cep telefonu gibi daha az karmaşık olan yapılarda kullanılmak üzere RISC mimarisi geliştirilmiştir.
RISC mimari dediğimiz mimariler temel 3 basit prensipten oluşmaktadır. Bunlar;
Bütün olaylar tek bir komut ile çalıştırılmalıdır.
Bellek yani RAM’e sadece “Load” ve “Store” komutlarıyla erişilmelidir.
Bütün icra birimleri donanım ile çalıştırılmalıdır.

CISC Mimarisinin Avantajları: Mikroprogramların çalıştırılması kolaydır.

Eski sistemlerle uyumludur.
İşlemci yapısı sürekli kendini geliştirmekte ve tekrarlanan işlemcileri çok daha hızlı yapmaktadır.
CISC mimarisinde yapılan komut derleyiciler karışık işlemler olmak zorunda değildir.

CISC Mimarisindeki Dezavantajlar:

İşlemci yapısı her kuşak gelişmektedir. Bu durum işlemciyle birlikte dahada karmaşık düzeye ulaşmasına sebep olmaktadır.
Özel komutlar yeterince kullanılmamakta ve gereksiz kalmaktadır. Basit bir programda özel olarak tasarlanan komutların tahmini olarak yaklaşık %20’si kullanılmaktadır.
Birbirinden farklı bir çok  komut farklı saat çevrimine ihtiyaç duymaktadır. Bu durum performans düşüklüğü meydana getirebilir.

RISC Mimarisindeki Avantajlar:

Hız:  Daha az komut kümesi içerdiği için hızlı çalışırlar.
Daha basit donanım: Daha basit oldukları için daha az yonga içerirler.
Daha hızlı üretilme: Çok daha hızlı sürede geliştirilebilirler.
Bu yazımda “İşlemci Nedir” kategorisi altında işlemci mimarilerinden bahsettim. Sitemizdeki diğer makaleleri mutlaka inceleyin.

Kategoriler
Android İşlemciler

Telefonda CPU Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Telefonda CPU sıcaklığı kaç derece olmalı? sorusu neredeyse tüm telefonların aşırı ısınmasından kaynaklı sorulan bir sorudur. Özellikle son dönemde telefon sıcaklığı kaç derece olmalı ya da ideal telefon sıcaklığı hakkında birçok soru geliyor. Bizde sizler için bu sorunun cevabını araştırdım. Peki, telefon ısısı kaç derece olmalı?

Telefon Sıcaklığı Kaç Olmalı?

batarya_sicakligi_kac_olmali
Markadan markaya değişebilen bir soru olsa da çoğu marka tarafından genel olarak kabul edilen bazı değerler vardır.  Güç tasarrufu modunda olan telefonun sıcaklığı ortalama 50 derecedir. Uzun süreli güç tasarrufunda olan telefonun sıcaklığı 40 dereceye kadar düşmektedir. 5G açıp internette dolaşmaya başlandığında ise telefon sıcaklığı 60 dereceye ulaşır ve bu oldukça normal sayılabilecek bir sıcaklıktır.
Oyun oynandığı esnada ise telefon sıcaklığı 75 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu sıcaklıkta normal sayılabilir ancak 75 derece sıcaklığın üstü bir tık fazladır ve telefona zarar vermektedir. Telefonda oyun oynarken 5G yada Wi-Fi yi açık bırakmamanız önerilir. Hem telefonla oynayıp hem 5G açık olduğu takdirde telefon 75 derece sıcaklığı aşabilmektedir. Eğer Telefon sıcaklığı 80 dereceyi aşarsa telefonunuz da kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle elinizden geldiğince telefonu 50-60 derecede tutmak ve o sıcaklıklarda kullanmak doğrudur. Peki, telefon işlemci sıcaklığını ya da batarya sıcaklığını etkileyen faktörler nelerdir?
telefon_sicakligi_kac_olmali

Telefon Sıcaklığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 1. Yaz aylarında doğal olarak hava sıcaklığından dolayı telefonlardaki işlemci sıcaklıkları artabilir. Bunu belirli bir seviyede normal karşılayabilirsiniz.
 2. Telefonu özellikle yaz aylarında sürekli güneş gören bir yerde tutmak pek akıllıca değildir. Eğer fazla ısınırsa bazı işlemleri gerçekleştiremeyebilirsiniz. Özellikle araç kullanırken cama sabitlenen telefonlar aşırı ısınabilmektedir.
 3. Telefonu şarj ettiğiniz sırada telefonda oyun oynamayın. Hem hızlı şarjdan dolayı hem de oyunun sistemi zorlamasından dolayı aşırı derece de ısı artışı meydana gelebilir. Bu durum yine telefonunuza zarar verebilir.
 4. Gereksiz uygulamaları kapatın. Gereksiz uygulamalar hem ram hem de işlemcinizi tüketerek ısı artışına sebep olmaktadır.
 5. Bluetooth , Wi-Fi gibi şeyleri sadece ihtiyacınız olduğunda açın. Sürekli açık bırakırsanız hem pil ömrünüz azalacak hem de telefonunuz ısınacaktır.

 

Kategoriler
İşlemci Nedir

İşlemci Nedir? – İşlemci Yapısı

İşlemci nedir, görevi nedir, nasıl çalışır, cpu nedir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. İşlemci nedir dediğimizde, aslında basit düşünmek gerekiyor. “İşlem” kelimesinin anlamına baktığımızda “işin geçtiği evrelerin tümü” diyebiliriz. İşlemci bunu bilgisayar veya hangi cihazı kullanıyorsanız onun üstünde uyguluyor. Aynı zamanda mib yani merkezi işlem birimi olarak duymanızda mümkündür. Zaman zaman kullanıcıların bilgisayardan ses gelmiyor ifadesini kullanmaları, işlemci yapısını iyi bilmemelerinin en büyük örneğidir.

İşlemci Nedir?

İşlemci bilgisayarın beynidir. Aynı insan beyni gibi tüm fonksiyonlarda görevi vardır. Yapılan işlerin düzenlenmesi, planlanması ve uygulanması noktasında görev alır. Tabi bu halk diliyle anlatmaya çalıştığımız kısım. Bide işlemcinin teknik açıklamasına bakalım. Bilgisayarın diğer kısımlarından ve bilgisayardan gelen talimatları ve veri akışını kontrol etmek için, anakart üzerinde bulunan bir grup mikroçip ve bir yonga seti üzerinde çalışır.
İşlemci kendi içinde ikiye ayrılır;
Kontrol Ünitesi: hafızadan talimatları alır, bunları çözer ve çalıştırır.
Aritmetik Mantık Ünitesi: Aritmetik ve mantıksal işlemleri ele alır.
Düzgün çalışması için, işlemci sistem saatine, belleğe, ikincil depolama birimine, veri ve adres veriyollarına ihtiyaç duyar.

İşlemci Yapısı Nedir?

islemcinedir

Aritmetik Mantık Birimi: Aritmetik ve mantıksal işlemler gerçekleşir.

Kontrol Unitesi: Komutların anlamlarını ve tanımlarını inceler. Eş zamanlı çalışma için yöneticilik yapar.

İşlemcilerin içinde milyonlarca transistör vardır. Transistörler yarı iletkendirler. Elektriklenme yaparak 0 veya 1 değerleri üretirler. Mantık derslerinden düşüneceğiniz gibi “1” olumlu, “0” olumsuz olarak değerlendirilebilir. Ama sadece olumlu veya olumsuz olarak değerlendirmek yanlıştır. İşlemcinin içinde bu kadar transistör olması, nana teknolojinin ne kadar geliştiğinin bir kanıtıdır.

İşlemcinin içinde bellekler bulunur. Bunlar komut setleri için önemlidir. İstek ve uyarılar eşliğinde çalışırlar.

İşlemcide 2 tür komut seti vardır. Bunlar CISC ve RISC olarak ikiye ayrılır.

CISC: Tek seferde birden fazla komut kullanabilir.

RISC: Tek seferde birden fazla komut kullanamaz. Daha basit bir yapısı vardır fakat daha hızlıdır.

İşlemci Hızı Nedir?

Kısaca bilgisayarın 1 saniyede gerçekleştirdiği işlem miktarına denir. Birimi “Hertz” olarak ifade edilir. İşlemci hızının 3.0 Ghz ise saniyede 30000000000 işlem yapabilir demektir.

İşlemci ÖnBellek Nedir?

İngilizce cache olarak ifade edilir. Önbellek önemlidir çünkü bazı işlemlerin hızlı yapılması gerekir. Basit olarak düşündüğümüz zaman, işlemci içinde bulunan hızlı bellekler sayesinde, ram’e gerek kalmadan bazı işlemler çok hızlı şekilde yapılabilir. İşlemci alırken her zaman yüksek önbellek değeri olan işlemciyi tercih etmeniz mantıklıdır. Önbellek boyutları genel olarak MB’ler üzerinden ifade edilir. İşlemcinin içine yüksek boyutlarda bellek sığdırmak zordur ve çok maliyetlidir. Önbellek boyutu yüksek olan işlemciler genel olarak pahalıdır.