Uygun Fiyatlı İşlemci Tavsiyeleri Eylül 2018

UYGUN-FİYATLI-İŞLEMCİ

2018 yılının dolar ve euro anlamında çok hareketli geçmesi sebebiyle bir çok üründe fiyat değişiklikleri yaşandı. Tabi ki büyük bölümü yurt dışından tedarik edilen elektronik eşyalarda bu fiyat değişikliklerinden etkilendi. Genellik kur değişiklikleri yaşandıktan hemen sonra fiyatların değişmemesi, müşterilerde yanlış bir algıya sebebiyet verdi. İşlemci gibi elektronik birimlerde, firmalar öncelikle stoktaki mallarını eritirler. Daha önceden satın alma işlemini yaptıkları için, bu fiyat değişimlerini kullanıcılara yansıtmazlar. Fakat uzun vadede fiyat değişiklikleri kaçınılmaz olacaktır. Son günlerde fiyat değişikliklerinin piyasaya yansımasıyla beraber, işlemci fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. Kullanıcılar uygun fiyatlı işlemci bulamamaya başladı. Bundan belki 2-3 ay önce 1.000 TL civarlarında gezen işlemci, Eylül ayı itibari ile 2.000 TL civarında satılıyor. Kullanıcıların uygun fiyatlı işlemci arayışları için bu yazımızda bazı fiyat performans işlemcilerini inceleyeceğiz.

Uygun Fiyatlı İşlemciye Nasıl Karar Verilir?

Konunun bu kısmı çok önemlidir. Her insan az bütçe ile büyük işler yapmak ister fakat bu her zaman mümkün değildir. Eğer kullanıcının bilgisayardan büyük beklentileri yoksa, üst düzey işlemcilerle ve üst düzey bilgisayarlarla işi yoktur. Bu tarz kullanıcılar için uygun fiyatlı işlemci bulma arzusu farklıdır. Bu tarz kullanıcılar için basit bir pentium işlemcisi ya da güncel olması açısından basit bir Ryzen serisi işlemci yeterli olabilir.

Eğer kullanıcı oyun bilgisayarı istiyorsa, bu kullanıcının uygun fiyatlı işlemci bulma arzusu farklı olacaktır. Bu tip kullanıcıların alması gereken işlemcinin belirli faaliyetleri yerine getirebilmesi gerekir. Üst düzey oyunlar oynarken zorlanmamalı ve ekran kartı ile darboğaz yapmamalıdır.

TAVSİYE :  Anakart ve İşlemciyi Birlikte Seçmenin Önemi Nedir?

Eğer kullanıcı render işleri ile uğraşıyorsa, çok daha üst işlemcilere ihtiyaç duyacaktır. Tabi ki bu noktada artık uygun fiyatlı işlemci anlayışından çok, fiyat performans anlamında değerlendirmeler yapılacaktır.

Başlangıç Seviyesi İçin İşlemci Tavsiyesi:

Başlangıç seviyesinde kullanmak için uygun fiyatlı işlemci arayışınız varsa, bu başlık altında tavsiye edeceğimiz işlemciyi mutlaka incelemelisiniz. Bu tarz işlemciler genellikle oyuncu bilgisayarları için kullanılmaz. Ancak başlangıç seviyesi oyun bilgisayarları için uygun fiyatlı işlemci olarak kullanılabilir. Genellikle sörf yapmak ya da iş için kullanılmalıdır.

g5400vsg5500Intel Pentium G5400

Başlangıç seviyesi için en uygun işlemcilerden birisidir. 3.7 Ghz hıza sahip olan Pentium G5400, aynı zamanda 4 MB önbellek değerine sahip. İşlemcinin geri kalan özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Orta Seviye Bilgisayarlar İçin İşlemci Tavsiyesi:

Genellikle hem iş hem de oyun amaçlı olan bilgisayarda kullanılan işlemcilere denmektedir. Bu noktada oyuncu bilgisayarlarına oranla daha ucuz, başlangıç bilgisayarlarına oranla daha pahalı işlemcilere yer verdik. Şuan için tavsiyemiz tek bir işlemci.

i5-8600Intel i5-8600 İşlemci

Şuan için pahalı sayılabilecek olan fiyatlarda satılan bu işlemci, hem oyun hem de iş anlamında çok başarılı. Çok güncel bir işlemci olan i5-8600, ülkemiz Vatan Bilgisayar stoklarında en çok tükenen işlemcilerden birisi konumunda. 6 Fiziksel ve 6 adet sanal çekirdek barındıran i5-8600, 4.30 Ghz’lik turbo frekans hızıyla kullanıcılarını adeta mest ediyor. İşlemcinin geri kalan özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*