Ryzen Mobile İşlemci

ryzencpu

Ryzen Mobile İşlemci Nedir?

Ryzen, zen mimarisi ile işlemci dünyasına çok hızlı bir giriş yapmıştı. Öyle ki çoğu youtuber intel işlemcileri bırakıp, Ryzen çekirdekli sistemler toplamıştı. Özellikle yayıncı ve gamer dünyasında ki bu denli riskli ve pahalı geçişi Ryzen son derece başarılı bir şekilde tamamlamıştı.

AMD durmadı ve bu işi bir üst aşamaya taşıyarak, GPU çekirdeklerine sahip olmayan Ryzen işlemcileri geliştirerek dizüstü bilgisayarları hedef aldı ve Ryzen Mobile işlemcilerle piyasaya girme kararı aldı.

Ryzen Mobile Nisan ayında piyasalarda

CES 2018 ‘de Ryzen Pro, APU ve Mobile işlemciyi tanıtan AMD, 2. nesil olarak adlandırdığı GPU içeren Ryzen işlemcisini Nisan sonu gibi ülkemizde satışa çıkarıcağını duyurdu. İlk etapta Lenovo ve HP tarafından kullanılacak mobile işlemci, Ortalama 20W enerji tüketimine sahip olacak. Bu dizüstü olarak tasarlanmış bilgisayarlar, ekstra olarak bir ekran kartına ihtiyaç duymadan size istediğiniz performansı sunmaya çalışacak. Dizüstü bilgisayarlar diğer özelliklerinden dolayı oldukça değişken bir fiyat gösterebileceği için, tahmini olarak orta düzeyde dizüstü bilgisayar fiyatları 3000 TL gibi fiyatlardan başlayacaktır. AMD ‘nin Zen mimarisi ile yakaladığı bu başarıyı, dizüstü bilgisayarlar da yakalayıp yakalayamayacağı merak konusu. Dizüstü bilgisayarlarda ısı çok önemli bir konuma sahip, AMD son işlemcilerin de bu sorunu çözmüştü. Eğer dizüstü bilgisayarlar da ısınma problemi yaşamazsa çok başarılı olacağı şüphesiz.

TAVSİYE :  AMD Ryzen 1500X vs Ryzen 1600 Karşılaştırması
Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*