Ryzen 7 2700x vs Ryzen 5 2600x

Ryzen 5 2600x
Ryzen 5 2600x

Bu yazımızda ülkemizde oldukça fazla tercih edilen iki işlemciyi karşılaştıracağız. Özellikle Ryzen 7 2700x vs Ryzen 5 2600x konusunda kullanıcıların kafasında bazı sorular olduğunu gördüğüm için bu işlemcileri karşılaştırma kararı aldım.

Yazımıza başlamadan önce şu konuda bir kesinlik sağlayalım. Lütfen aklınızdaki AMD işlemcilerin kötü geçmişini silin. Çünkü son yıllarda gerçekten Intel’in seviyesinin üstünde fiyat performans işlemcileri üretiyorlar.

Ryzen İşlemciler Alınır Mı?

Ryzen işlemciler, son yıllarda inanılmaz satış rakamlarına ulaşmış ve kendini kanıtlamış olan işlemcilerdir. 2017 yılında piyasaya girmesiyle beraber birçok yayıncı ve gamer bilgisayarların anakartını süsleyen Ryzen işlemciler, Intel’in pazar payanının büyük bir kısmının tekrar AMD’ye geçmesine sebep olmuştur.

Bu anlamda oldukça başarılı bir mimariye sahip olan ve tam anlamıyla bir fiyat performans ürünü olan Ryzen işlemcileri tercih etmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Ryzen İşlemcilerin Stok Soğutucuları Yeterli Mi?

AMD’nin işlemci soğutucularında eskiden başarısız olduğunu kabul ediyorum. Hatta bütün bilgisayar dünyası da eminim ki bu konuda hemfikirdir. Eski işlemci soğutucuları oldukça sesli ve yetersiz soğutma performansı ile çalışmaktaydı. Tabi son yıllarda piyasaya sürülen Wraith İşlemci Soğutucusu ile beraber bu sorunu çözdü diyebilirim. Bu anlamda kutu içerisinden çıkacak işlemci soğutucusu sizi üzmeyecektir. Oldukça sessiz ve soğutma anlamında da başarılıdır.

Ryzen 7 2700x Teknik Özellikleri Nelerdir?

İşlemci Numarası 2700X

İşlemci Soket Tipi Soket AM4

İşlemci Teknolojisi Amd Ryzen™ 7

İşlemci Hızı 3.7 GHz Turbo ile 4.3 GHz

İşlemci Ön Bellek 20 MB

Ryzen 5 2600x Teknik Özellikleri Nelerdir?

İşlemci Numarası 2600X

TAVSİYE :  AMD Ryzen 5 2600X İncelemesi

İşlemci Soket Tipi Soket AM4

İşlemci Teknolojisi Amd Ryzen™ 5

İşlemci Hızı 3.6 GHz Turbo ile 4.2 GHz

İşlemci Ön Bellek 19 MB

Ryzen İşlemci Performansı

Ryzen 7 2700x vs Ryzen 5 2600x İşlemci Karşılaştırması

Yukarıda iki işlemcinin de teknik özelliklerini sizler için araştırıp yazdım. Ön bellek anlamında çok büyük bir farklılık olmasa da fiziksel ve sanal çekirdek farklılıkları performansı önemli derecede etkileyecektir. Çünkü yine yukarıda gördüğünüz gibi çekirdek hızları arasında da belirgin bir fark mevcut değil. Fakat fiyat farkına baktığımızda bizi ciddi bir fiyat farkı karşılıyor olacaktır. Bunun sebebi fiziksel ve sanal çekirdek sayılarının farklılığıdır.

Bizim size önerimiz, eğer çok yüksek sistem gerektiren işler yapmıyorsanız ve kendi çapınızda oyunlar oynayan bir oyuncuysanız Ryzen 5 2600x işlemcisi sizin için yeterli olacaktır. Eğer çok yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyacınız varsa veya render işleriyle uğraşıyorsanız, Ryzen 7 2700x sizin için daha uygun olacaktır.

Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*