Ryzen 5 1500x Alınır Mı?

Merhabalar, bu yazımda Ryzen 5 1500x işlemcisi hakkında bazı değerlendirmelerde bulunacağım. Özellikle ülkemizde dolar kurunun yükselmesiyle beraber işlemci piyasasının oldukça fazla artması, fiyat performans anlamında iyi işler çıkartan işlemcileri ön plana çıkardı.

Geçtiğimiz dönemlerde tek tercih olan Intel işlemciler, günümüzde yüksek fiyatları sebebiyle pazar payını bir miktarda olsa kaybetti. Tabi ki bu noktada Ryzen işlemcilerinde hakkını yememek gerekiyor. 2017 yılının başında çıkardığı zen mimarisi ve akabinde her anlamda kullanıcıların ilgisini çekecek olan Ryzen işlemcileri oldukça fazla sevildi diyebiliriz. Aslında bu başarının altında bazı gizli sebepler olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Daha önceki dönemlerde de iyi işler çıkartan AMD firması bu noktada teknolojiden biraz geri kalmış ve DDR3 RAM destekleyen işlemcileri kullanıyordu.

Zen mimarisi ve Ryzen işlemcilerle beraber artık DDR4 RAM destekler hale geldi ve teknoloji anlamında da eksikliğini giderdi. Bu sayede hak ettiği pazar payına kısa vadede ulaştı diyebiliriz. Özellikle orta düzey bilgisayarlarda ve oyuncu bilgisayarlarında Ryzen 5 1500x adlı işlemcinin çok iyi sonuçlar verdiğini yakın çevremizden ve piyasadan biliyoruz.

Ryzen 5 1500x Teknik Özellikleri Nelerdir?

İşlemciyi anlamadan yorum yapmak olmaz diye düşündüm ve öncelikle sizlere işlemcinin teknik özelliklerinden bahsetmek istedim.

İşlemci Sayısı 4 Çekirdek

İşlemci Numarası 1500

İşlemci Soket Tipi Soket AM4

İşlemci Teknolojisi Amd Ryzen™ 5

İşlemci Hızı 3.5 GHz Turbo ile 3.7 GHz

İşlemci Ön Bellek 16 MB

Genel olarak yukarıdaki verilere bakmak gerekirse, Turbo frekans boşluğu çok yüksek değil. Yani işlemcinin aslında sürekli tam performansta çalışabildiğini söyleyebiliriz. En düşük hız olarak 3.7 Ghz ve en yüksek hız olarakta 3.7 Ghz belirtilmiş. Tabi ki bu konuştuğumuz veriler stok veriler ve overclock uygulanmamış veriler. Diğer bir noktada ise 16 MB Ön bellek boyutu oldukça yeterli ve tatminkar diyebiliriz.

TAVSİYE :  AMD Ryzen 7 1700 vs i7 7700k Karşılaştırması

Ryzen 5 1500x Oyun Performansı Nasıl?

Tabi ki uygun fiyatlı oyun bilgisayarları her dönemde oyuncuların ilgisini fazlasıyla çekmiştir. Son dönemlerde de forumlardan ve oyunculardan takip ettiğimiz kadarıyla bu işlemci oldukça fazla tercih ediliyor. Bu anlamda verilere baktığımızda oyun anlamında gayet tatminkar bir görüntü çizdiğini söyleyebiliriz. Özellikle LOL, CS:GO gibi fazla sistem gerektirmeyen oyunlarda gerçekten canavar gibi bir performans sunduğunu görmek mümkün. Sizlerin merakını gidermek amacıyla bu başlığın altında bazı oyunlarda gösterdiği performanslarla ilgili bir görsel ekleyeceğim. Görseli inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

AMD-R5-1500X- oyun performansı
AMD-R5-1500X- oyun performansı
Ryzen5 1500x- oyun performansları
Ryzen5 1500x- oyun performansları

Ryzen 5 1500x Alınır Mı?

Açıkça konuşmak gerekirse piyasanın durumu ortada. Çok büyük sistemler için gerçekten büyük paralar ödenmek zorunda. Bu anlamda orta düzeyde bir bilgisayar için gayet tatminkar bir işlemci olduğunu söyleyelim. Oyun oynamak için bu işlemciyi tercih edecek olan arkadaşlar genel anlamda mutlu olacaktır. Fakat gerçekten çok büyük FPS’ler ve çok büyük performanslar isteyen arkadaşlar daha çok Ryzen 7 serisine bakmalı diye düşünüyorum.

 

Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*