Neden Amd Neden Intel?

AMDvsİntel

Neden Amd Neden İntel?

İşlemci sistemlerinde en çok tercih edilen bu iki marka arasında günden güne geliştirdikleri teknolojiler ile seçim yapmak daha da zorlaşıyor.Çünkü firmalar rekabet ortamı içerisinde her geçen gün yeni özelliklerle kullanıcılarına daha yüksek performanslar sağlamaktadırlar.İntel uzun yıllar boyunca Amd sistemlerinde önde olmayı başarmıştı fakat Amdnin son yıllarda ortaya çıkardığı yeni Ryzen serisi işlemciler ile bu fark oldukça hızlı bir şekilde kapanmakta.Şimdi bu iki sistem üzerinde bazı karşılaştırmalar yaparak bu sistemlerin tercih edilme sebeplerini inceleyelim.

İntel’in tercih edilme nedenlerine bakarsak İntel uzun yıllardır çekirdek sayısını artırmadan çekirdek performansını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar ile büyük başarı yakalamış ve stabil çalışan sistemler ortaya koymuştur.Günümüz piyasasında kullanım amaçları göz önünde bulundurulduğunda bilgisayarın kullanım amacı doğrultusunda oyun üzerine kurulan sistemlerde İntel işlemciler kullanıcılara daha akıcı ve yüksek performans sağlayabilmektedir. İntel işlemcilerin dezavantajlı olduğu noktalardan biride işlemcinin sadece belirli özelliklere sahip anakartlara uyumlu olmasına ve değişen teknolojide yapılmak istenen yükseltmelerde sistem yapının değişmesinden dolayı anakartında işlemci ile birlikte değişikliklere adapte edilmesi gerekliliğidir.Ayrıca İntel işlemcileri piyasada fiyat olarak diğer markalardan daha üstte yer almaktadır.

Amd işlemcileri daha önceden sahip olduğu çeşitli performans sorunlarından dolayı kullanıcıların kullanmaktan çekindiği sistemler içerisinde yer almakta idi.Fakat firmanın son yıllarda ortaya çıkardığı yeni seri işlemciler sağladığı performans ve yenilikler sayesinde kullanıcıların alım listeleri içerisnde kendisine yer bulmaya başlamıştır. Amd son geliştirdiği sistemle büyük rakibi olan İntelin aynı özellik serisi içerisinde bulunan işlemcilerden daha yüksek performanslar verdiği ortaya konulmuştur. Amd sistemleri İntel’in oyun sistemleri üzerine olan performansında bir adım geride olsada son yıllarda ortaya koyduğu ürünler rander ve editleme gibi işlemlerinde İntelden bir adım önde olmayı başarmıştır. Amd işlemcilerinin tercih edilebilme özelliklerinden biriside çok farklı anakart ile çalışabilmesidir ve değişen teknolojilerde Amd benzer yapılar kullanması sayesinde sistemde yapılacak bir yükseltmede kullanıcıyı ek bazı maliyetlerden kurtarmaktadır. Amd aynı performans standartlarında daha ucuz sistem sunduğundan ilerleyen günlerde daha fazla kullanıcıya erişmeyi amaçlamaktadır.

TAVSİYE :  AMD Ryzen 5 2600X İncelemesi
Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*