İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

overclock-islemci

İşlemci Overclock Nasıl Yapılır?

İşlemci overclock nasıl yapılır? sorusundan önce işlemciye overclock yaptığınız takdirde başınıza geleceklerden bahsedelim. Overclock yapmanız ile birlikte bilgisayarınız aşırı ısınmaya başlayacaktır. Bunun sebebi normalden fazla voltaj yüklemenizden kaynaklanmaktadır. Bilgisayarın hızını arttırmayı dendikçe voltaj eklemeniz gerekecektir. Voltaj eklemede belirli bir düzeye geldiğinizde ise artık bilgisayarınıza zarar vermeye başlayacaksınız.

Overclock yapmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan biri ise otomatik overclocktur. Bunun için BIOS’a giriş yapın ve overclock sekmesini bulun. Bu sekmenin adı “OC Tweaker” da olabilir. Otomatik overclock işin büyük kısmını anakarta bırakmaktadır. Bu da size kolaylık sağlamaktadır.

Çoğu üretici firma işlemcinize göre belli başlı overclock profilleri sunmaktadır. Bu profilleri çalıştırarak bir kullanıcı gerekmeden işlemcinizi overclock edebilirsiniz. Belirtilen profilin dışına çıkmak ekstra zahmet gerektirmektedir ve otomatik overclock bu konuda yetersiz kalmaktadır.

TAVSİYE :  İntel Core i7 6700K vs i7 4790K Karşılaştırması
Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*