İşlemci Karşılaştırma İpuçları

işlemci-karşılaştırma

Bu yazımda aslında sitemizin ana konusu olan “işlemci karşılaştırma” konusunda konuşmak istiyorum. İşlemci karşılaştırmaları yaparken nelere dikkat ettiğimi, bu konuda önemli olan noktaları sizlere anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıyı okuduğunuzda artık iyi bir değerlendirme yapabilecek seviyeye gelmenizi umuyorum. En azından sitemizdeki makaleleri okurken daha bilinçli olacaksınız.

Yabancı forumlarda yada sitelerde “cpu benchmark” adı altında birçok karşılaştırma görüyorsunuzdur. Bu yazıyı okuduktan sonra yabancı forumlardaki bilgileri daha rahat çözümleyebilecek seviyeye gelmenizi umuyorum.

Kullanım Alanının Belirlenmesi:

İlk önce kullanım alanın belirlenmesi gerekiyor. Siz bu işlemciyi bir oyun bilgisayarında mı, iş bilgisayarında mı yoksa render işlemleri için mi kullanacaksınız? sorusunun cevabını vermeniz gerekiyor.

Kullanım alanın belirlenmesi işlemci karşılaştırma konusunda çok önemli bir yere sahip. Eğer basit işlemler için kullanacaksanız gereksiz yere yüksek sistemler kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Eğer oyun bilgisayarı için kullanacaksanız daha üst düzey bir işlemciye ihtiyaç duyacaksınız.

Eğer iş bilgisayarı olarak kullanacaksanız çok daha düşük işlemciler tercih edebilirsiniz.

İşlemci Markası Seçimi:

İşlemci karşılaştırma konusunda en basit noktalardan birisi bu konudur. Bildiğiniz gibi piyasada temel iki işlemci markası var. Bunlar AMD ve İntel. Bu markaların işlemcileri kaba taslak inceledikten sonra bir marka tercihi yapmalısınız. Bu işlemciler kendi içlerinde bile farklı slot anakartlar kullanıyorlar. AMD işlemciyi malesef intel destekleyen bir anakart ile kullanamazsınız. Öncelikle bir marka seçimi yaptıktan sonra buna uygun bir anakart seçimi yapmalısınız.

Bu aşamada “Amd mi İntel mi?” başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ediyorum.

TAVSİYE :  Anakart ve İşlemciyi Birlikte Seçmenin Önemi Nedir?

İşlemci Karşılaştırma Teknik Özellikler:

İşlemci karşılaştırma konusunda artık teknik özelliklerden konuşabiliriz. Ben bunları madde madde aşağıda sıralayacağım.

Fiziksel Çekirdek Sayısı:

İşlemci karşılaştırma konusunda fiziksel çekirdek sayısı önemlidir. Artık biraz daha teknik konulara girebiliriz diye düşünüyorum. Makalemizin bu kısmına kadar okuduysanız artık kafanızda belirli bir şablon oluşmuştur. İşlemci karşılaştırma konusunda fiziksel çekirdek sayısı çok önemli yer kaplıyor. Aynı fiyatlı iki işlemcide benim en dikkat ettiğim konulardan biri fiziksel çekirdek sayısıdır. Fiziksel çekirdek sayısı fazla olan işlemci sizin için her zaman daha fazla hız demektir. Fiziksel çekirdek sayısı fazla olan işlemciyi tercih etmenizi öneririm.

Sanal Çekirdek Sayısı:

Sanal çekirdek sayısı fiziksel çekirdek sayısı kadar önemli olmasa da çoklu işlemlerde önemlidir. İlk öncelik fiziksel çekirdek sayısı olmakla beraber, iki eşit işlemcide sanal çekirdek sayısı olan tercih sebebidir.

Önbellek Boyutu:

Önbellek nedir bilmiyorsanız sitemizdeki makaleyi okumanızı öneririm. Ben yinede sizin için kısaca bahsedeyim. Önbellek, sizin işlemcinizin içinde yer alan hızlı hafızadır. Kabaca işlemcinizin içindeki küçük boyutlu SSD olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede işlemci basit işlemler için RAM’e gitmez ve bu işi kendi içinde çözer. Bu sizin için hız anlamına gelecektir. İki eşit işlemcide önbellek boyutu fazla olan işlemciyi tercih etmelisiniz. Bu size hız kazandıracaktır.

Saat Hızı:

GHZ olarak ifade edilir. Saniyede yaptığı işlem anlamına gelmektedir. 3.6 Ghz gibi değerler görmüşsünüzdür. Fiziksel ve sanal çekirdek sayılarını değerlendikten sonra hızını değerlendirmelisiniz.  Küçük farklar için büyük ücretler ödemenizi tavsiye etmiyorum. Fakat hızlı olan tabi ki her zaman daha iyidir.

Teknoloji:

8. Nesil gibi terimler duymuşsunuzdur. Bunlar işlemcinin yeniliğini ifade eder. Güncel teknolojiye sahip bir i3 işlemci, eski teknoloji bir i7 işlemciden kat kat iyi performans verir. İşlemci karşılaştırma konusunda lütfen işlemci teknolojisine dikkat edin. Bazı sitelerde i7 işlemcili oyun bilgisayarları adı altında satılan çoğu bilgisayar eski nesil i7 işlemciler içeriyor. Bunlar malesef sizin beklediğiniz performansları vermeyecektir.

TAVSİYE :  İşlemci Isı Testi Programları
Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*