İşlemci boşta kaç derece olmalı?

Uzun zamandır maalesef yeni yazılar paylaşmıyordum. Maalesef dünyanın bulunduğu bu dönemde tekrar aktif olarak yazılar paylaşmaya çalışacağım. Bu yazımda işlemci sağlığını derinden etkileyen sıcaklık konusuna değineceğim. Özellikle işlemci boşta 40 derece olursa ne olur, işlemci boşta 60 derece olursa ne olur gibi birçok soru geldi. Bu soruları soran arkadaşların bu yazımı okuduktan sonra kafalarındaki soruların cevabını bulacağını tahmin ediyorum.

İşlemci ısınması nedir? İşlemci neden ısınır?

İşlemciler çok kısa sürelerde binlerce hatta milyonlarca işlem yapan bilgisayarın en temel bileşenlerinden biridir. Hatta en önemlisidir desek yeridir. İşlemciler genel olarak yüke bindiğinde yani tam performans ile çok fazla işlem yaptığında doğal olarak ısınacaktır. Bu noktada belirli ısınma seviyeleri normal sayılabilmektedir. İşlemciler boşta ortalama 30-35 derece bandında, yüke bindiğinde ise 55-60 derece bandında olmalıdır. Tabi ki bu değerler işlemci soğutucusu ve termal macunla doğrudan alakalıdır. Ayrıca AMD işlemciler genel anlamda bir miktar daha fazla ısınmaktadır.

İşlemci aşırı ısınıyor nedeni nedir?

Eğer böyle bir sorunun cevabını arıyorsanız, aslında cevap basittir. İşlemci çok ısınıyorsa termal macun işlevini yitirmiş olabilir veya işlemci soğutucusu yetersiz kalıyor olabilir. Bu noktada ilk öncelikle termal macunu yenileyerek sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Sorun çözülmediği taktirde işlemci soğutucusu değiştirilebilir. Eğer bu problemi dizüstü bilgisayarınızda yaşıyorsanız maalesef termal macun değişimi dışında yapılabilecek pek bir şey yoktur.

islemci-termal-macun

İşlemci ısınıyor pc kapanıyor nedeni nedir?

İşlemcilerin belirlediği bir maksimum ısı noktası vardır. Bu sıcaklık genellikle 80-90 derece civarıdır. Eğer işlemci bu sıcaklığa ulaşırsa otomatik olarak kendini kapatır. Bunun sebebi işlemcinin yanmasını engellemektir.

TAVSİYE :  Cpukarsilastir.com 2 Yaşında!

İşlemci sıcaklığı fps etkiler mi?

İşlemci sıcaklığı fps i doğrudan etkiler. Eğer işlemci çok fazla ısınırsa, belirli bir süre geçtikten sonra hafif hafif kasmalar ve fps kayıpları yaşamanız normaldir. Ayrıca bu şekilde bilgisayarı kullanmaya devam etmeniz durumunda, diğer bilgisayar bileşenlerine de zarar vereceğinizi unutmayın.

İşlemci ısısını nasıl ölçerim?

AIDA 64 programını kullanabilirsiniz. Ayrıca ana kart markanızın bununla ilgili büyük ihtimalle bir uygulaması vardır. Onu kurarak daha rahat bir şekilde bilgisayarınızı yönetebilirsiniz.

Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*