Intel Yeni İşlemcilerinde Düzenlemeye Gidiyor!

intelentregrafik

Yıllardır değişik işlemci serileri ve ailelerinde grafik çekirdekleri barındıran Intel firması, köklü bir değişiklik kararı aldı. Önümüzdeki dönemlerde çıkması muhtemel olan i3, i5, i7 ve i9 serilerinin hiçbirinde artık grafik çekirdekleri bulunmayacak. Böylece tamamen işlemci çekirdeklerinden oluşacak yeni nesil işlemcilerin çok daha performanslı olması öngörülüyor.

Entegre Grafik Kartlı İşlemciler Önemli Mi?

İşlemcilerin içinde bulunan grafik çekirdekleri tabi ki önemlidir. Özellikle ekran kartında herhangi bir sorun olduğunda veya sistemde ekran kartı bulunmadığında, işlemcinin içerisinde yer alan grafik çekirdekleri adeta hayat kurtarıcı bir rol alıyor. Ayrıca LOL, CS:GO ve türevi çok oynanan online oyunların büyük bir bölümünü de herhangi bir dahili ekran kartı olmadan oynamanızı sağlıyor. Maalesef yeni çıkacak olan Intel işlemcilerde artık grafik çekirdekleri yer almayacak ve herhangi bir dahili grafik kartı olmadan görüntü almanız mümkün olmayacak.

Grafik Çekirdeklerini Neden Kaldırıyorlar?

Öncelikle bu bilginin kesin olmadığını belirtmek istiyorum. Bu yazılan, çizilen haberlerle ilgili herhangi bir resmi açıklama henüz gelmedi. Söylentilerden yola çıkarak bir yorum yapmamız gerekirse, grafik çekirdeklerini tamamen işlemcilerden kaldırıp daha performanslı işlemciler ortaya çıkarmak istiyor olabilirler. Bu anlamda bizce de mantıklı bir hamle olarak gözükse de yinede grafik çekirdeklerinin işimize yaradığını unutmamak gerekiyor.

Intel firmasından entegre grafik kartsız modellerle ilgili resmi bir açıklama yapılırsa, sitemizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

TAVSİYE :  Intel Core i5 7500 vs i5 7400
Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*