İntel Core i5 750 Kandırmacası

i5 750

Bu yazımda, internet üzerinden satılan uygun fiyatlı bilgisayarların gözde işlemcisi olan intel core i5 750 incelemesinde bulunacağım.

Öncelikle bu işlemcilerin şuanda üretimi bulunmuyor. Almak istediğiniz zaman büyük ihtimalle ikinci el işlemci veriliyor. Bunun dışında internet üzerinden bu işlemciyi satın alabiliyorsunuz. Piyasaya çıkış tarihi 2009 olan işlemcinin ikinci el olarak kullanılması ne kadar doğru bilemiyorum. Bu işlemciler ikinci el toplandığı için, piyasada “oyun bilgisayarı” adında satılan bilgisayarlar gerçekten çok küçük bütçelere yapılıyor. Tabi bu durum bilgisayarın satış fiyatının uygun olmasına da sebep oluyor. Eğer bu işlemciden beklentiniz çok yüksekse sizi en kısa sürede hayal kırıklığına uğratacaktır. Şimdi işlemcimizin özelliklerini inceleyelim.

İntel Core i5 750 Özellikleri:

Litografi: 45 nm – Piyasada şuanda bulunan işlemcilerin büyük bölümü 12nm veya 14nm mimariye sahip. Mimari boyutunun büyük olması ısınma ve enerji kaybına neden olur.

Piyasaya Çıktığı Tarih: 2019 – Teknoloji de bazen 1 yıl bile büyük farklar yaratırken, intel core i5 750 neredeyse 10 yaşında. Desteklenen Soketler: LGA1156 – Çok eski bir soket yapısını desteklediği için eski bir anakart kullanmanız gerekiyor.

Maksimum Bellek Boyutu: 16 GB – Şuan için gündelik bilgisayarlarda yeterli bir ram miktarı diyebilirim. Ama şuan güncel olan işlemciler 64 – 128 GB ram destekleri sağlıyor.

Bellek Türleri: DDR3 1066 ve 1333 – DDR3 ramlerin ömrü bitti artık. Hem kullanılmıyor hemde bulursanız fiyatları inanılmaz pahalı. Ayrıca ram hızları olarak çok düşük hızlara sahip. Şuan 3000 Mhz ve üstü ram hızı kullanılıyor.

Fiziksel Çekirdek: 4

TAVSİYE :  i7 7500u İncelemesi

Sanal Çekirdek: 4

Gördüğünüz gibi hem teknolojik hemde maddi açıdan hiçbir avantajı olmayan işlemcileri sizlere satmaya çalışıyorlar. Sitemizde birçok işlemci yazısı var. Bu işlemci yerine güncel bir pentium işlemcisi bile size daha iyi bir performans sağlayacaktır. İntel Core i5 750 aldatmacasına düşmeyin!

 

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*