i7 4790k Alınır Mı? 4790K İncelemesi ve Özellikleri

4790k-i7

Bu yazımda hala çok kullanılan işlemcilerden biri olan i7 4790k incelemesinde bulunacağım.

4790k İşlemci Hakkında Özet

4.nesil işlemciler arasında yer alan 4790k işlemci hala güncel işlemcilere kafa tutabilmesinden ötürü kullanıcılarını memnun ediyor. Paket özellikleri ve gelişmiş teknoloji ile beraber güçlü yapısını muhafaza etmeyi başaran 4790k işlemci, özellikle farklı kullanım alanları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Özellikle geçtiğimiz dönemlerde yayın ve render yapmak isteyenlerin önemli tercihlerinden birisi olmayı başaran 4790k, türüne bağlı olarak 32GB belleğe kadar destek verebiliyor. 4 çekirdeğe ve 8 iş parçacığı sayısına sahip olan 4790k işlemcisi bu yönü ile de geçmişten izler taşıyor. Günümüz işlemcileri ile kıyasladığında tabi ki biraz daha geri de kalsa da hala kullanılabilirliğini sürdürüyor.

Sitemizde sağ tarafta bulunan işlemci karşılaştırma aramasını kullanarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

i7 4790k Güncel Bir İşlemci Mi?

Öncelikle aklımıza gelmesi gereken soru bu olmalı. Günümüzde teknoloji oldukça hızlı ilerliyor. Bazen aylar belki günler bile önemli olurken, yaklaşık 4 yaşında olan i7 4790k işlemcisini satın almak çok mantıklı değil. Zaten güncel olarak stoklarda bulmanızda çok olası değil. Büyük ihtimalle ikinci el piyasasından böyle bir işlemci bulabilirsiniz. Performans olarak kendi yılının oldukça üstünde bir performansa sahip. Zaten i7 işlemcileri alırken bu işlemcinin sizi 2-3 sene rahat götürmesini düşünerek alırsınız. Fakat güncel teknolojilere sahipken gidip eskisini almak çok mantıklı değildir. Gelin şimdi beraber inceleyelim.

i7 4790k Özellikleri Nedir?

En başta mimarisi ile başlamak istiyorum. i7 4790k 22 nm mimariye sahip. Günümüz işlemcileri 12 nm ve 14 nm mimariye sahipler. Mimari boyutunun yüksek olması size gereksiz enerji kaybı ve fazla ısınma olarak geri dönecektir.

TAVSİYE :  AMD vs İntel Karşılaştırması

4 fiziksel ve 8 sanal çekirdeğe sahip. Günümüz i7 işlemcileri, 6 fiziksel 12 sanal çekirdeğe sahip. 2 fiziksel çekirdek ve 6 sanal çekirdek gerçekten büyük performans farklarına sebep olabilir.

8MB önbellek boyutuna sahip olan i7 4790k, günümüz i7 işlemcilerinden 4 MB daha az önbellek boyutuna sahip.

Çarpan kilidinin açık bırakılması sayesinde hız aşırtma işlemi uygulanabiliyor. Bu güzel bir özellik.

Diğer özellikler konusunda çok büyük farklar olmasa da gördüğünüz gibi teknoloji farkı işlemcinin geri kalmasına sebep oluyor.

2018 yılının ortalarındayken artık 4790k işlemciyi tercih etmek bence saçmalıktır. Yüksek ve başarılı performanslar için Cofee Lake serisi işlemciler yada Ryzen serisi işlemcileri tercih edebilirsiniz.

4790k-cpuz

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*