2019 Yılında Alınabilecek En İyi İşlemciler

EN İYİ İŞLEMCİ 2019
EN İYİ İŞLEMCİ 2019

Bu yazımda 2019 yılında alabileceğiniz en iyi işlemci hakkında düşüncelerimden bahsedeceğim. Aynı zamanda işlemci sıralaması 2019 kendimce fikirler paylaşacağım. Bildiğiniz üzere 2018 yılı oldukça rekabet dolu bir yıl olarak geçmişti. AMD firmasının çıkarttığı zen mimarili Ryzen işlemciler piyasada büyük bir dalgalanma yaratmış ve pazar payının bir miktarda olsa el değiştirmesine sebep olmuştu. Bunun üzerine Intel tarihinde ilk defa i3 işlemcilerde 4 fiziksel çekirdek kullanmış ve işlemcilerinde büyük yeniliklere gitmişti. 2018 Yılının Kasım ve Aralık aylarında ise satışlar tam anlamıyla dengelenmiş gibiydi. Bu noktada yeni yılda satışların ne olacağı hakkında kimsenin bir fikri maalesef yoktu.

Şu an bu yazıyı yazarken 2019 yılının Şubat ayında yazdığımızı siz değerli okuyucularımıza belirtelim. Ocak ayında ve Şubat ayında işlemci piyasası oldukça durgun geçiyor. Bunun en büyük sebebiyse ülkemizdeki dolar kurunun yüksekliği diyebiliriz. Intel firmasının yeni gözdesi olan i9 işlemciler maalesef beklenen satışlara ulaşabilmiş değil çünkü fiyatları gerçekten çok yüksek seviyede. Ryzen işlemcilerde ise satışlar aynı diyebiliriz. Oldukça fazla ve sık satılmasının sebebiyse fiyat performans ikilemi gibi duruyor.

Daha fazla piyasayı çekiştirmeden sizler için 2019 yılında alınabilecek en iyi işlemcileri sıralayalım ve inceleyelim.

İşlemci Sıralaması 2019

İşlemci sıralamasına geçmeden önce kısaca aradığınız işlemciyi bulmanıza yardımcı olacak belirli ipuçları vermek istiyorum. İşlemci seçiminde maalesef çoğu kişi büyük hatalar yapıyor ve bu hataların büyük bölümü de fiziksel değil ihtiyaç fazlası veya eksiği alınan işlemciler oluyor. Öncelikle işlemciyi hangi amaçla aldığınıza karar vermelisiniz. Siz bu bilgisayarı render için mi yoksa oyun için mi yoksa sadece nette gezmek için mi alıyorsunuz öncelikle buna karar verin. Buna karar verdikten sonra yazımızı okumaya devam edin çünkü sizler için en uygun işlemciyi bulacağız.

TAVSİYE :  İşlemci Sıcaklığı Ölçme Nasıl Olur?

Render İçin İşlemci Tavsiyesi

Öncelikle render ne demek? sorusunun cevabını bile bilmiyorsanız bu bölüm sizi çok ilgilendirmiyor diyebiliriz. Ama yinede siz değerli kullanıcılarımız için ufak bir ipucu verelim. Render işlemleri daha çok video editleme, video düzenleme gibi konularla alakalı diyebiliriz. Eğer bunlarla ilgilenmiyorsanız bu anlamda size tavsiye edeceğimiz işlemci sizin için gereksiz olacaktır.

Intel Core i9 9900X

i9 9900X

Fiyatı 5.000 TL’nin üzerinde olan bu canavar işlemciyle istediğiniz bütün render işlerini yapabilirsiniz. Bu anlamda gerçekten profesyonel bir iş yapıyorsanız, fiyattan kaçmanızı tavsiye etmem. İşinizi tam anlamıyla görecek ve size uzun süre hizmet edecek bir işlemci olduğunu belirtelim. Kısaca render için alabileceğiniz en iyi işlemci diyebilirim.

Ön Bellek: 19.25 MB

Hız: 3.5 Ghz – 4.4 Ghz

Intel Core i9 9900K

i9 9900K 
i9 9900K

Bu işlemciyi biraz daha bütçe dostu olduğu için listeme ekliyorum. Render işlerinde kısa vadede bütün problemlerinizi çözecek güvenilir bir işlemci olduğunu söyleyebilirim. Main Stream alanında çok tutulan ve başarılı olan bir işlemci olduğunu da belirtelim.

Ön Bellek: 16 MB

Hız: 3.6 Ghz – 5.0 Ghz

Oyuncu Bilgisayarı İçin İşlemci Tavsiyesi

Bu başlık aslında çok yüksek bütçeli ve çok düşük bütçeli işlemciler çıkabilir. Sizde taktir edersiniz ki 3000 tl sistem toplama ile 10000 tl sistem toplama aynı sonuçları vermeyecektir. Bu sebepten dolayı tavsiye edeceğimiz işlemcilerden biri hem iyi hemde yüksek fiyatlı olacak ve diğer işlemcimiz de fiyat performans işlemcisi olacaktır.

AMD Ryzen 7 2700X

Ryzen 7 2700X
Ryzen 7 2700X

Sitemizdeki yazıları takip ediyorsanız bu işlemcinin bizim tarafımızdan çok sevildiğini az çok tahmin ediyorsunuzdur. Gerçekten zen mimarisinin bence en iyi işlemcilerinden birisi olduğunu söyleyelim. 2.000 TL bandında ve tam bir fiyat performans işlemcisi olan Ryzen 7 2700X kesinlikle sizlere tavsiyemdir. Fiyat performans anlamında en iyi işlemci diyebilirim.

TAVSİYE :  Anakart ve İşlemciyi Birlikte Seçmenin Önemi Nedir?

Ön Bellek: 20 MB

Hız: 3.7 Ghz – 4.3 Ghz

Intel Core i7 9700K

i7 9700K
i7 9700K

3.000 TL’nin üzerinde olan i7-9700K performans anlamında gerçekten kullanıcılarını tatmin ediyor diyebilirim. Fiyat anlamında üzülerek biraz yüksek olduğunu düşünsem de bir gaming pc için inanılmaz güzel bir işlemci olduğunu söyleyebilirim.

Ön Bellek: 12 MB

Hız: 3.6 Ghz – 4.9 Ghz

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*