Cpu Benchmark Nedir?

CPU BENCHMARK

Türkçe kelime anlamı olarak “işlemci karşılaştırma” anlamına gelmektedir. Genellikle işlemci satışlarının fazla olduğu ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir kavramdır. Cpu benchmark kavramı AMD ve Intel’in savaşlarının sonucunda çıkmış olsa da Intel’in kendi işlemcilerinin arasında da kullanılabilmektedir. Genel olarak iki farklı işlemciyi performans anlamında değerlendirmek anlamına gelmektedir. Performans anlamında değerlendirme kavramı yanlış anlaşılmamalıdır. Bu çok boyutlu bir kavramdır. Eğer bilgisayarı oyun oynamak için kullanacaksanız, oyun performansı anlamında işlemcileri karşılaştırırsınız. Eğer bilgisayarı render için kullanacaksanız, render anlamında hangi işlemcinin daha başarılı olduğunu değerlendirirsiniz. Ya da daha basit olarak sadece iş ortamında internete girmek için kullanacaksanız, sadece uygun fiyatlı olup olmadığını değerlendirirsiniz. Bunun için cpu benchmark olayı farklı boyutlarda düşünülmesi gereken bir kavramdır.

Cpu Benchmark Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemcilerin karşılaştırmalarını yaparken dikkat edilecek birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktaların farklı farklı değerlendirilmesi ve düşünülmesi gerekir. Oyun bilgisayarı, iş bilgisayarı ve render yapılacak bir bilgisayar için farklı işlemci tercihleri yapılmalıdır. Biz bu yazımızda basit olarak bu noktalara değinmeye çalışacağız.

Oyun Bilgisayarı İçin Cpu Benchmark Nasıl Yapılır?

Eğer bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız ve işlemci seçiminde karar veremediyseniz yapılacak en mantıklı işlem cpu benchmark değerlerine bakmaktır. Aklınıza takılan işlemcilerin öncelikle çekirdek, sanal çekirdek, hız ve önbellek değerleri karşılaştırılmalıdır. Eğer bu karşılaştırmalar yeteri kadar fikrinizi değiştirmediyse, çeşitli yabancı sitelerde bulunan oyun testlerine bakmalısınız. Düşündüğünüz işlemcilerin isimlerini girerek, aynı ekran kartı ile kaç FPS aldığını değerlendirmelisiniz.

TAVSİYE :  İşlemci Sıralaması - İşlemci Kıyaslama Tablosu

İş Bilgisayarı İçin Cpu Benchmark Nasıl Yapılır?

İş bilgisayarı için genellikle aşırı derecede karşılaştırma yapmaya ihtiyaç yoktur. İnternet ve basit editör programlarını bütün işlemciler rahatlıkla kaldırmaktadır. Bu noktada dikkat edilecek en önemli unsur fiyat performans unsurudur. Fiyat anlamında uygun olan ve iyi performans verecek işlemciler tercih edilmelidir.

Render Bilgisayarı İçin Cpu Benchmark Nasıl Yapılır?

Render bilgisayarının ne olduğu öncelikle anlaşılmalıdır. Bu tarz bilgisayarları genellikle video ve edit işleri ile uğraşan kişiler kullanmaktadır. Tabi ki bunun için özel bilgisayar toplayan kişiler genellikle ya profesyoneller ya da youtuberlardır. Bu işlemcileri tercih ederken fiziksel ve sanal çekirdek sayılarına dikkat edilmelidir.

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*