Başlangıç Seviyesi İşlemci Tavsiyesi

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ İŞLEMCİ TAVSİYESİ

Bu yazımda başlangıç seviyesi bilgisayarlar için işlemci tavsiyesinde bulanacağım. Başlangıç seviyesi derken bu hem oyun amaçlı bir bilgisayar olabilir hem de iş için kullanılabilecek basit bir ofis bilgisayarı olabilir. İşlemciyi seçerken amacımız fiyat ve performans dengesini çok iyi sağlaması. Hem bütçe dostu bir işlemci seçmek istiyoruz hem de bize iyi bir performans sunmasını bekliyoruz. Bu noktada işlemcinin yanında alacağınız diğer parçalar çok önemli. Örnek olarak vermek gerekirse, eski A10 serisi işlemcilerde ram seçimi çok önemlidir. 1600 Mhz ram kullanan bir bilgisayar ile 2400 Mhz ram kullanan bir bilgisayar arasında uçurum bir fark vardır. Biz şimdilik bu yazımızda işlemci tavsiyesinde bulunacağız.

AMD Ryzen 3 2200Gryzen3_2200g

Bu işlemci Ryzen 2. nesil işlemciler ile birlikte geldi. Kendisi de 2. nesil Ryzen işlemciler arasında. İ3 ve İ5 arasında bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Daha çok i5 seviyesi ile kıyaslanması bana daha makul geliyor. İşlemcinin özelliklerinden biri de içinde güçlü grafik çekirdekleri barındırması. Bu sayede “APU” gibi kullanabilirsiniz. Harici bir ekran kartı almadan orta seviye oyunlarda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 4 fiziksel çekirdek ile gelen 2200G, 4 MB önbellek içeriyor. Sitemizde detaylı incelemesini ve diğer işlemcilerle karşılaştırmasını okuyabilirsiniz. Fiyat olarak 500-600 TL arası bir fiyata sahip.

 

Intel Core i3 8100

i3 8300

Eski bir i3 7100 kullanıcısı olarak performansını çok merak ettiğim işlemci diyebilirim. Karşılaştırmaları inceledeğim zaman, önbellek boyutunun ve fiziksel çekirdek sayısının arttırılmasından kaynaklı iyi bir performans artışı söz konusu. Ryzen 3 serisinin başarısı karşısında biraz mecburi de olsa intel iyi bir işlemci çıkardı diyebiliriz. Ön Bellek olarak 2200G’den 2MB fazla önbellek boyutuna sahip. 3.6 Ghz hıza sahip olan i3 8100, 1151 soket anakartlar ile kullanılıyor. Detaylı incelemesini sitemizden okuyabilirsiniz.

TAVSİYE :  Anakart ve İşlemciyi Birlikte Seçmenin Önemi Nedir?

 

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*