AMD ‘mi İNTEL ‘mi Almalıyım ?

AMDmiİntelmi
AMDmiİntelmi

Kafalara çok takılan klişelerden biri AMD ‘mi İntel ‘mi ? İşte bu sorunun cevabını vermeye çalışıcaz. Tabi ki artık çoğu yazdığımız şeyin teknolojinin bu denli hızla ilerlemesi sayesinde klişe kaldığını varsayarak. AMD ‘nin yeni işlemcilerinde gürültü sorunun üstüne gittiğini ve ısı anlamındada çok başarılı performans sunduğunu unutmamak gerekir. Az w değerlerinde yüksek performanslı ve sessiz işlemciler geliştirme konusunda oldukça istekliler.

Öncelikle İntel ‘ den bahsetmek istiyorum.  AMD ve İntelişlemcilerini uzun yıllar kullandım ve kulladığım sistemler birbirine yakın özellikte olduğu için arasındaki farkı sadece grafiklerde görebildim. İntel ‘ in reklam kampanyası ve gelişmiş bilgisayar üreticileriyle anlaşmaları sayesinde piyasanın ciddi bir bölümü İntel ‘in elinde ancak bu İntel ‘ i mükemmel yapmaz. Genellikle hazır alınan bilgisayarlarda İntel İşlemcisini görüyoruz , bu İntel ‘in stratejisi ve gerçekten işe yarıyor. Son olarak piyasaya sürdüğü i3 , i5 ,ve i7 serisi ile başarısını sürdürüyor. Bunun yanında AMD ‘nin Ryzen işlemcilerle pazarda çok büyük bir rol aldığını da unutmamak gerekir. Buna karşılık İntel, daha önceden aklımızın ucundan bile geçmeyecek bir şekilde Coffee Lake serisi ile i3 işlemcileri 4 çekirdekli getirdi.

Şimdi de AMD işlemcileri hakkında konuşalım ve sonra da İntel ve AMD işlemcilerini karşılaştırmaya geçelim. AMD ‘ yi pek fazla duymadığımız aşikar , bunun sebebi de AMD ‘nin gelişmiş bir reklam politikası izlememesi ve İntel ‘in teknolojisini kullanmasıdır. Evet yanlış duymadınız , AMD anlaşmalı olarak İntel ‘in işlemci mimarisini kullanmaktadır , bu da AMD ‘yi bir adım geride bırakıyor ancak bu kötü olduğu anlamına gelmez. Bizim ülkemizde fazla tutulmamasının sebeplerinden biride fiyatı , bizim insanımıza göre pahalı olan en iyisidir , ama böyle bir şey yok. Yeni nesil Ryzen mimarili işlemciler gerçekten çok başarılı.

TAVSİYE :  Ryzen Mobile İşlemci

Mobil cihazlarınızda yani laptoplarda genellikle İntel daha üstün performans gösterir , AMD ise laptoplarda genellikle ekran kartı olarak tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlara gelindiğinde ise işler biraz karışık… AMD işlemcileri , İntel işlemcilerine göre daha stabil çalışır ancak ortalama ısısı İntel ‘ e göre daha yüksektir ve bu kimi zamanlarda sistemin kapanmasına kadar gidebilir. Bu fark yeni nesil işlemcilerde kalmadı diyebiliriz.  AMD işlemcileri daha gürültülü çalışır ve eğer yeterli havalandırma sağlanmazsa ısıdan dolayı güç tüketimi de artar. Wraith soğutucu ile birlikte ses sorununu da çözdüler. İntel ise biraz cep yakabilir ancak teknolojisi ve veri akımı daha gelişmiştir. Bana göre İntel ‘in tercih edilmeme nedenlerinden biri de değiştirilebilir olmamasıdır. İntel işlemcisini değiştirmek sandığınızdan daha zor olabilir ve çoğunlukla komple anakartınızı değiştirmek zorunda kalırsınız.

İntel ‘ de overlock yapma ihtimaliniz daha düşüktür ama AMD işlemciler de bu daha yaygındır ve kullanıcıları düşük fiyatla yüksek performansa çekmesinin nedenlerinden biridir.

 

Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*