2018 Amd İşlemci Sıralaması

AMDvsIntel

Sitemizde daha önce işlemci sıralaması ile ilgili çeşitli yazılar yayınlamıştık. Hatta intel işlemci sıralaması konusunda da detaylı bir yazı paylaşmıştık. Eğer bu yazıları okumadıysanız bu yazıyı bitirdikten sonra onlara da mutlaka göz atın.

Yıllardır AMD ve Intel firması arasında süren pazar savaşından hepinizin az çok haberi vardır. Öncelikle bu savaşları Intel firmasının önde götürdüğünü gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Fakat son yıllarda özellikle AMD firmasının zen mimarili işlemcileri piyasaya sürmesinden itibaren, pazar payında büyük değişimler meydana geldi. AMD firmasının zen mimarili olan Ryzen işlemcileri oldukça fazla sattı ve oldukça fazla tercih edildi. Hal böyle olunca Intel’in neredeyse %95’lik gibi bir bölümünü elinde bulundurduğu işlemci pazarında, konumlar biraz değişti. Tabi ki Intel’de boş durmadı ve çok hızlı bir şekilde 2 farklı işlemci ailesini piyasaya sürdü. İlk başta Kaby Lake serisiyle piyasayı tekrar ele geçirmeye çalışan Intel, bununla da yetinmeyip Cofee Lake serisini piyasaya sürdü. Bu seride özellikle i3 serisi işlemcilerde çekirdek sayısını arttırması, kullanıcılar tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Neden AMD Pazarda Geri Düşmüştü?

Aslında bu biraz tartışılabilecek bir konu. Oldukça farklı ve radikal görüşler duymanız mümkün. Benim gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla, AMD’nin geriye düşmesinin en büyük sebebi yetersiz AR-GE çalışmalarıdır. Zamanında AR-GE adına başarılı çalışmalar yapılmaması ve DDR3 RAM’lerden DDR4 RAM’lere çok yavaş geçilmesi de diğer olumsuz durumlar arasında yer alıyor diyebilirim. Neyse ki son yıllarda başarılı işlemciler, başarılı işlemci soğutucular ve iyi AR-GE bütçeleriyle çalışmalar yaptıklarını söyleyebilirim.

AMD İşlemci Sıralaması ( En çok tutulan ve en çok tercih edilen AMD işlemcileri )

AMD Ryzen 5 2600X
AMD Ryzen 7 2700X
AMD Threadripper 2950X (GM)
AMD Ryzen 7 2700
AMD Threadripper 1900X (GM)
Threadripper 2990WX (GM)
AMD Ryzen 5 2600
AMD Threadripper 1950X (GM)
AMD Threadripper 1920X (GM)
AMD Ryzen 7 1800X
AMD Ryzen 7 1700X
AMD Ryzen 5 1600X
AMD Ryzen 5 1600

TAVSİYE :  AMD A-Serisi A10-7870K APU İncelemesi
Avatar
atakde hakkında 109 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*