2018 Yılında Alınabilecek En İyi 4 İşlemci

UYGUN FİYATLI İŞLEMCİ TAVSİYESİ

Bu yazımızı okumadan önce size En iyi ürünleri araştırmayı, test etmeyi ve tavsiye etmeyi garanti ediyoruz. Yazımıza eklediğimiz hiçbir işlemci veya işlemci markasından komisyon almadığımızı belirtmek isterim.

Bir bilgisayarı oluştururken veya yükseltirken, en önemli adımlardan biri, hangi işlemcinin veya merkezi işlem biriminin (CPU) ihtiyaçlarınız için uygun olduğunu belirlemektir. Bir oyuncu veya sık kullanılan bir medya editörü iseniz, muhtemelen daha fazla çekirdeği olan ve daha karmaşık görevleri üstlenebilen yüksek performanslı bir CPU kullanmak isteyeceksiniz. Bilgisayarınız daha hafif bir iş yüküne sahip olacaksa – medya akışını ve web ‘de gezinmeyi düşünün – o zaman bu kadar büyük bir işlemciye yatırım yapmanız gerekmeyebilir (ve paranız cebinizde kalır). Bütçenizi, bilgisayarınızın iş yükünü ve kullanabileceği güç tüketimini bilmek, makinenizi aşırı ısıtmadan istediğiniz performansı sunan bir CPU seçmenize yardımcı olacaktır. Yazımızda işlemci anlamında farklı çeşitler yer alıyor. Bunlar alanlarında en iyileridir ve tarafımızca incelenmiştir.

Intel Core i7 8700K

Bir PC kullanıcısıysanız ve attığınız her şeyi işleyebilecek bir CPU istiyorsanız, 4.7GHz Intel Core i7 8700K en iyi seçenektir. Oyundan sanal gerçekliğe, 4K’da akışa kadar, 8700K hepsini işleyebilir. Bu onun türünün ilk örneği olmasından kaynaklanıyor – Intel, daha önce dört çekirdekten daha fazlasına sahip, tüketici sınıfı bir işlemci yapmamıştı. 8700K’nın altı tane fiziksel çekirdeği var, yani önceki modellerden yüzde 50’ye varan daha fazla güç sağlayabilir. Intel’in Hyperthreading teknolojisi, her türlü uygulamada (video düzenleme, genel çoklu görev ve daha fazlası) kare hızlarında büyük bir yumruya dönüşen 12 iş parçacığıyla çoklu görev desteğini kolaylaştırıyor. 3.7GHz’lik bir taban saat hızında çalışan 8700K, genel performansın artması için 4.7GHz’e kadar “Turbo Boost” a çıkabilir.

TAVSİYE :  Uygun Fiyatlı İşlemci Tavsiyesi

Intel Pentium G4560

Intel Pentium G4560, basit bir bütçe üzerinde iyi bir performans arayan PC alıcıları için akıllıca bir seçim. 3.5GHz bir temel saat hızı ile Pentium G4560 Intel’in Core i3 serisinde yaklaşık yüzde beş daha yavaştır. Ama yine de tüm gerekli bilgisayar görevleriniz için sağlam bir performans sunar ve önemli ölçüde daha ucuz bir fiyat etiketi onu mükemmel bir bütçe seçeneği haline getirir. Intel, iki çekirdekli ve Hyperthreading ekleyerek, çoklu görevlerin kolaylıkla üstesinden gelebilecek bir CPU yarattı. Basit bir oyun bilgisayarı oluşturmak istiyorsanız, işlemci seçiminde kesinlikle G4560’ı kullanmalısınız. Güzel bir ekran kartı ile güzel sonuçlar elde edilebilir.

AMD Ryzen 3 1300X

AMD Ryzen 3, dört çekirdekli tasarımıyla giriş seviyesi işlemciler için yeni bir standart oluşturdu. 3.5GHz’lik taban saat hızı ile Ryzen 3, AMD’nin XFR teknolojisiyle yüksek bir vitese atlayabilir ve maksimum 3.7GHz hıza ulaşabilir. Bu CPU, daha hafif iş yükleri için mükemmeldir ve güç tüketimini iyi kullanmaktadır. Isı seviyesi, overclock işleminden önce 90W’da zirveye çıkarken rahatça düşürülebilir. (İşlemcinin uzun ömürlü olması için iyi bir sayı). Dört çekirdekle tamamlanan Ryzen 3, rakiplerine göre fiyat noktasında daha iyi bir performans sergiliyor. Video ve çoklu görevleri kodlarken iyi performans gösteriyor.

Intel Core i5-8400

Genellikle çoğu kullanıcı, oyun bilgisayarı için kullanılacak işlemcinin en pahalı olanı seçilmesi gerektiğini söylüyor. Neyse ki, bu Intel Core i5-8400 ile durum böyle değil. Güç için makul fiyatlı olan 8400, en zorlu PC oyunlarının üstesinden gelmek için altı çekirdeğe sahiptir ve çok görevliyken rekabetçi işlevsellik sağlar. 2.8Ghz taban saati, yoğun kullanım sırasında tek çekirdekli 4.0GHz’e sıçramaktadır. Bu sayede, çoklu çekirdek takviyeleri (aktif çekirdek sayısı bazında) ile tamamlanmaktadır. Bu tür bir güçle gelen ısıdan endişe ediyorsanız, Intel zaten bir adım önde. 8400, 65W TDP’yi aşmamasını sağlayan bir soğutma sistemine sahiptir. Sonuç olarak, oyun oynamak için daha kararlı bir CPU ortamı ve genel olarak daha uzun ömürlülük için tercih edilebilir.

TAVSİYE :  Oyun İçin AMD mi Intel mi?
Avatar
atakde hakkında 113 makale
Türkçe içerik üreten ilk işlemci karşılaştırma sitesi olan cpukarsilastir.com sitesinin geliştiricisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*